Համակցված տուր Հայաստան-Վրաստան
Սա ճանապարհորդություն է դեպի Հայաստանի և Վրաստանի հոգևոր ու մշակութային սրտերը. Երևանի ճարտարապետական հրաշալիքներից մինչև Գառնու հեթանոսական տաճարը և Գեղարդի քարանձավային վանքը: Դուք կճաշակեք ավանդական համեղ լավաշ և հայկական գինի, կհիանաք Սևանա լճի և Բիբլիական Արարատ լեռան գեղեցկությամբ: Այնուհետև կճանաչեք Վրաստանի հրաշալիքները` Կազբեգի լեռնային լանդշաֆտները, Թբիլիսիի հին թաղամասերը և Բորժոմիի աշխարհահռչակ հանքային աղբյուրները:
Երթուղի
Երևան, Չարենցի կամար, Գեղարդ, Գառնի, Սևանա լիճ, Խոր Վիրապ, Արենի, Նորավանք, Թբիլիսի, Կազբեգի, Բորժոմի
Բնակեցում
4* / 5* Պրեմիում կացություն երկտեղանի սենյակում՝ նախաճաշով (BB սկզբունքով)
Խմբի չափը
մինչև 20 անձ
Արժեք
սկսած $430 համարժեք դրամ
• Օր 1. Ժամանում / Շրջայց Երևանում (Հաղթանակի զբոսայգի, կասկադային Համալիր, Հյուսիսային պողոտա, Օպերային թատրոն, Հանրապետության հրապարակ, Կապույտ մզկիթ, ձմեռային զբոսայգի)
Ժամանում Երևանի Զվարթնոց միջազգային օդանավակայան: Հանդիպում Բեստ Տուր ընկերության ներկայացուցչի հետ: Տեղափոխում հյուրանոց: Դրանից հետո կսկսենք շրջայց քաղաքում և զբոսնել Կասկադ համալիրով: Սա կրաքարից պատրաստված հսկա սանդուղք է, որտեղ տեղակայված է ժամանակակից արվեստի ամենահետաքրքիր և ընդարձակ հավաքածուներից մեկը: Զբոսանք դեպի Օպերայի շենք և Հյուսիսային պողոտա, ապա դեպի Երևանի կենտրոնում գտնվող Հանրապետության հրապարակ։ Այնուհետև դեպի Կապույտ մզկիթ, որը կառուցվել է 18-րդ դարում: Երեկոյան կհիայանանք ձմեռային այգով։ Ուշ երեկոյան վերադարձ հյուրանոց։ Գիշերակաց Երևանոի հյուրանոցում:
• Օր 2. Երևան-Չարենցի կամար / Գեղարդի Վանք / Գառնու տաճար / Քարերի սիմֆոնիա / Սևանա լիճ / Երևան
Հյուրանոցում նախաճաշելուց հետո կգնանք էքսկուրսիա: Առաջին կանգառը Չարենցի կամարի մոտ է, որտեղից բացվում է գեղեցիկ համայնապատկերային տեսարան դեպի Արարատյան դաշտավայր: Այնուհետև կուղևորվենք Գեղարդի վանք։ Վանքը, որն ի սկզբանե կրում էր Այրիվանք անունը, որը նշանակում է "քարանձավային վանք", գրանցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ Այն միջնադարյան հայկական ճարտարապետության գլուխգործոցներից է։ Ավելի ուշ կուղևորվենք դեպի Գառնի ամրոց, որը թվագրվում է մ.թ. ա. 3 - րդ դարով, իսկ նրա մարգարիտը ՝ Գառնու հեթանոսական տաճարը, որը թվագրվում է Մ. թ. Ա. 1-ին դարով: Տաճարի մոտ, շատ ավանդական միջավայրում, կանցկացնենք լավաշ թխելու վարպետության դաս: Մշակութային այս անմոռանալի ճանապարհորդությունից հետո կուղևորվենք դեպի Հայաստանի բնության ամենահայտնի և գեղեցիկ հուշարձաններից մեկը ՝ լավային հոսանքների արդյունքում առաջացած Քարերի սիմֆոնիան: Մեքենայով ուղևորություն դեպի Սևանա լիճ, որը նաև անվանում են «Հայաստանի մարգարիտ»։ Գտնվելով ծովի մակարդակից 1900 մ բարձրության վրա և զբաղեցնելով 1240 քառ. կմ տարածք, Սևանա լիճը Կովկասի ամենամեծ լիճն է և աշխարհի ամենամեծ քաղցրահամ բարձրլեռնային լճերից մեկը։ Ըստ ցանկության, կարող եք վայելել Սևանա թերակղզու զբոսանքը և Սևանավանքի ու գեղատեսիլ լճի տեսարանները։ Վերադարձից հետո գիշերակացը հյուրանոցում։
• Օր 3. Երևան-Խոր Վիրապ / Արենի Գինու Գործարան / Նորավանք / Երևան
Հյուրանոցում նախաճաշելուց հետո կգնանք էքսկուրսիա դեպի Խոր Վիրապ: Խոր Վիրապի վանքը վեր է խոյանում Արարատ լեռան ձյունածածկ լանջերի ֆոնին, որտեղից բացվում է Հայաստանի ազգային խորհրդանիշ լեռան հիասքանչ տեսարանը: Այստեղ է, որ Գրիգոր Լուսավորիչը անազատության մեջ է անցկացրել 13 տարի, նախքան Տրդատ 3-րդ թագավորին բուժելը այն հիվանդությունից, որը հանգեցրել է 301 թվականին Հայաստանի մկրտությանը քրիստոնեությանը: Այնուհետև կուղևորվենք "Արենի" գինու գործարան ՝ համտեսելու հայկական գինիների տարբեր տեսակներ: Այն տարածաշրջանի ամենահին և լավ հաստատված գինեգործական ձեռնարկություններից մեկն է, որի գինեգործության պատմությունը 6000 տարվա պատմություն ունի: Կշարունակենք ճանապարհը դեպի Նորավանք, որը հայերենից թարգմանաբար նշանակում է "նոր վանք"։ Նորավանքի գեղեցիկ վանքը կառուցվել է 13-րդ դարում Ամաղու գետի վրա գտնվող նեղ ոլորապտույտ կիրճի եզրին ՝ Եղեգնաձոր քաղաքից ոչ հեռու։ Եկեղեցու խիստ գծերը հիանալի կերպով հակադրվում են սուր կարմիր ժայռերին, իսկ տպավորիչ բնապատկերները Նորավանք այցելելու գլխավոր պատճառներից են: Վերադարձ Երևան:
• Օր 4. Տեղափոխում սահման / Ժամանում Թբիլիսի
Նախաճաշ հյուրանոցում: Մեկնում հյուրանոցից: Տեղափոխում մինչև սահման: Դիմավորում օդանավակայանում: Տեղափոխում հյուրանոց: Գիշերակաց Թբիլիսիում
• Օր 5. Գուդաուրի և Կազբեգի շրջագայություն
Նախաճաշից հետո կշարժվենք դեպի Գուդաուրի հանգստավայր ՝ Եվրոպայի ամենաբարձր լեռնային հանգստավայրերից մեկը (լավ հարմարեցված ձմռանը դահուկներով սահելու համար), որն անկասկած հմայում է բոլոր 4 եղանակները իր բյուրեղյա մաքուր օդով և լեռնային տեսարաններով: Ճանապարհին մի քանի կանգառ կկատարենք ՝ Լուսանկարելու Անանուրի ճարտարապետական համալիրի, Ջինվալի ջրամբարի և Գուդաուրիի համայնապատկերային տեսարանի մոտ։ Կազբեգին քաղաքապետարան է, որը գտնվում է Արևելյան Վրաստանի Մցխեթա-Մթիանեթի շրջանի պատմական կիրճում ։ Բնակեցված է հնագույն ժամանակներից։ Այստեղ հայտնաբերվել են Կազբեգիի գանձերը, որոնք թվագրվում են Մ.թ. Ա. VI-V դարերով, ինչը կապված է Կովկասի հին ցեղերի կրոնական պաշտամունքի հետ: Կազբեգիի բնությունն առանձնանում է իր գեղեցկությամբ ։ Լեռները, ժայռերը, ջրվեժները և ալպյան լճերը գրավում են բազմաթիվ հանգստացողների, ճանապարհորդների և լեռնային սպորտի սիրահարների: Այստեղ նշվում են բազմաթիվ Տոներ (Աթենգեն, Սպաթանգելոզոբա, Կազբեգոբա, Գերգետոբա և այլն), որոնց ընթացքում կծանոթանաք կիրճի սովորույթներին և տեղի խոհանոցին: Կազբեգին հարուստ է նաև կարևոր մշակութային հուշարձաններով ։ Նրանց թվում հատկապես հայտնի է Գերգետի Երրորդությունը։ Մկինվարցվերիի զարմանահրաշ Տեսարանը եկեղեցին դարձնում է առանձնահատուկ և անմոռանալի: Գիշերակաց Թբիլիսիում:
• Օր 6. Շրջայց Բորժոմիում և Կենտրոնական այգում
Նախաճաշից հետո կգնանք Բորժոմի ՝ հիդրոթերմային առողջության սպա հանգստավայր: Այս գեղատեսիլ հովիտը գտնվում է 800 մ բարձրության վրա: Բորժոմին ամբողջ աշխարհում հայտնի է իր երկրաջերմային աղբյուրների հանքային ջրով. Փոքր Կովկասի գեղատեսիլ լեռներում նրա հարմար գտնվելու վայրը գրավում է նրանց, ովքեր ամբողջ տարվա ընթացքում փնտրում են բացօթյա հանգստի և ճանաչողական զբոսաշրջության հնարավորություններ: "Բորժոմի" հանքային ջուրը դարձել Է Վրաստանի հայտնի ապրանքանիշն ու այցեքարտը: Ապացուցված է, որ ծծմբի ջրի բուժիչ հատկությունները անմիջական բարենպաստ ազդեցություն են ունենում մարսողական համակարգի և նյութափոխանակության վրա: Այսօր "Բորժոմի" հանքային ջուրը վաճառվում է աշխարհի ավելի քան 30 երկրներում։ Քայլեք Բորժոմիի կենտրոնական զբոսայգում և հիացեք շրջակա անտառների զարմանալի բնությամբ: Գիշերակաց Թբիլիսիում:
• Օր 7. Էքսկուրսիա Թբիլիսիում և տեղափոխում դեպի մեկնման վայր
Նախաճաշ հյուրանոցում: Նախաճաշից հետո կվայելենք Արևելյան Եվրոպայի ամենահին մայրաքաղաքներից մեկի ՝ Թբիլիսիի Տեսարանը: Քաղաքի պատմական հատվածը, որը զուգորդվում է ժամանակակից ապրելակերպով, հիանալի ներկայացված է քաղաքի հին հատվածում: կքայլենք սալահատակ փողոցներով, կայցելենք ծծմբի բաղնիքի տարածք, Ջրվեժ, Խաղաղության կամուրջ, Շարդեն փողոց: Այնուհետև կգնանք Սուրբ Երրորդության տաճար (հայտնի է նաև որպես Սամեբա) ՝ աշխարհի ամենաբարձր եկեղեցիներից մեկը: Դուք կարող եք ճաշել քաղաքի շրջայցի ժամանակ ՝ քաղաքի կենտրոնի ցնցող տեսարանների ֆոնին: Հյուրերի համար կարող է կազմակերպվել ընթրիք տեղական ռեստորաններից մեկում ՝ ավանդական բանահյուսական շոուներով և կենդանի կատարումներով: (ըստ պահանջի): Տեղափոխում օդանավակայան մեկնելիս:

Комбинированный тур Армения – Грузия
Погрузитесь в древнюю историю и духовность Армении, от монастырей Хор Вирап и Гегард на фоне библейского Арарата до языческого храма в Гарни и бирюзовых вод высокогорного озера Севан, попробовав настоящий лаваш и вино прямо в сердце винодельческого региона. Затем отправляйтесь в Грузию, где вас ждут суровые пейзажи Казбеги, целебные источники Боржоми и очарование старого Тбилиси с его узкими улочками и гостеприимством. Этот тур — идеальное сочетание богатейшего культурного наследия, потрясающей природы и гастрономических открытий двух уникальных стран Кавказа.
Ереван, Арка Чаренца, Гегард, Гарни, Озеро Севан, Хор Вирап, Арени, Нораванк, Тбилиси, Казбеги, Боржоми
Размещение премиум-класса 4*/5* в двухместном номере с завтраком
до 20 человек
начиная с $430 в эквиваленте AMD
• День 1. Прибытие/Обзорная экскурсия по Еревану (Парк Победы, Каскадный комплекс, Северный проспект / Оперный театр / Площадь Республики / Голубая мечеть / Зимний парк)
Прибытие в международный аэропорт Звартноц в Ереване. Встреча с представителем компании Best Tour. Прибытие в отель. После этого начнем экскурсию по городу и прогуляемся по комплексу Каскад. Это гигантская лестница из известняка, на которой размещена одна из самых интересных и обширных коллекций современного искусства. Пройдем к зданию Оперного театра и Северному проспекту, дальше к площади Республики в центре Еревана. Затем прогуляемся до Голубой мечети, построенной в 18 веке. Вечером полюбуемся Зимним парком. Поздно вечером вернемся в отель. Ночь в гостинице в Ереване.
• День 2. Ереван / Арка Чаренца / Монастырь Гегард / Храм Гарни / Симфония камней / Озеро Севан / Ереван
После завтрака в отеле отправляйтесь на экскурсию. Первая остановка - возле арки Чаренца, откуда открывается прекрасный панорамный вид на Араратскую долину. После отправимся в монастырь Гегард. Монастырь, первоначально носивший название Айриванк, что означает "Пещерный монастырь”, внесен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Это один из шедевров средневековой армянской архитектуры. Позже отправимся в крепость Гарни, которая датируется 3-им веком до нашей эры, и в ее жемчужина - языческий храм Гарни, который датируется 1-ым веком нашей эры. Рядом с храмом, в очень традиционной обстановке, проведем урок выпечки лаваша. После этого незабываемого культурного путешествия отправимся к одному из самых известных и красивых памятников природы Армении - Симфонии камней, образовавшейся в результате лавовых потоков. Поездка к озеру Севан, которое также называют жемчужиной Армении. Обширное озеро Севана Лич (Sevana Lich), расположенное на высоте 1900 м над уровнем моря и занимающее площадь 1240 кв. км, является крупнейшим озером на Кавказе и одним из крупнейших высокогорных пресноводных озер в мире. По желанию, вы можете совершить пешеходную экскурсию по полуострову Севан и полюбоваться видом на Севанаванк и живописное озеро. После возвращения в Ереван. Ночевка в гостинице в Ереване.
• День 3. Ереван / Хор Вирап / Винодельня Арени / Монастырь Нораванк / Ереван
После завтрака в отеле отправимся на экскурсию в Хор Вирап. Монастырь Хор Вирап возвышается на фоне заснеженных склонов горы Арарат, откуда открывается захватывающий вид на гору, национальный символ Армении. Именно здесь Григор Лусаворич (святой Григорий Просветитель) провел в заключении 13 лет, прежде чем излечил короля Трдата III от болезни, которая привела к крещению Армении в христианство в 301 году нашей эры. Затем отправимся на винодельню "Арени", чтобы продегустировать различные сорта армянских вин. Это одно из старейших и наиболее хорошо зарекомендовавших себя винодельческих предприятий в регионе, история виноделия в котором насчитывает 6000 лет. Продолжайте путь до Нораванка, что в переводе с армянского означает “Новый монастырь”. Прекрасный монастырь Нораванк был построен в 13 веке на уступе узкого извилистого ущелья над рекой Амагу, недалеко от города Ехегнадзор. Строгие линии церкви прекрасно контрастируют с острыми красными скалами, а впечатляющие пейзажи - одна из главных причин посетить Нораванк. Возвращение в Ереван.
• День 4. Прибытие до границы /Прибытие в Тбилиси
Завтрак в отеле. Выезд из отеля. Прибитие до границы.
Встреча в аэропорту.
Прибытие в отель.
Ночевка в Тбилиси
• День 5. Тур по Гудаури и Казбеги
После завтрака отправимся в сторону курорта Гудаури, одного из самых высокогорных курортов Европы (хорошо приспособленного для катания на лыжах зимой), который, несомненно, очаровывает все 4 сезона своим кристально чистым воздухом и горными видами. По пути сделаем несколько остановок для фотографирования у архитектурного комплекса Ананури, водохранилища Джинвали и панорамного вида Гудаури. Казбеги - муниципалитет, расположенный в историческом ущелье региона Мцхета-Мтианети в Восточной Грузии. Населен с древних времен. Здесь найдены сокровища Казбеги, датируемые VI-V веками до нашей эры, что связано с религиозным культом древних племен Кавказа. Природа Казбеги отличается своей красотой. Горы, скалы, водопады и альпийские озера привлекают множество отдыхающих, путешественников и любителей горных видов спорта. Здесь отмечается множество праздников (Атенген-гоба, Спатангелозоба, Казбегоба, Гергетоба и др.), во время которых вы познакомитесь с обычаями ущелья и местной кухней. Казбеги также богат важными культурными памятниками. Среди них особенно известна Гергетская троица. Удивительный вид на Мкинварцвери делает церковь особенной и незабываемой. Ночевка в Тбилиси.
• День 6. Экскурсия по Боржоми и Центральному парку
После завтрака отправимся в Боржоми, гидротермальный оздоровительный спа-курорт. Эта живописная долина расположена на высоте 800 м. Боржоми известен во всем мире своими геотермальными источниками минеральной воды. Его удобное расположение в живописных горах Малого Кавказа привлекает тех, кто круглый год ищет возможности для отдыха на природе и познавательного туризма. Минеральная вода "Боржоми" стала известным брендом и визитной карточкой Грузии. Доказано, что целебные свойства серной воды оказывают непосредственное благотворное влияние на пищеварительную систему и обмен веществ. Сегодня минеральная вода "Боржоми" продается более чем в 30 странах мира. Прогуляемся по центральному парку Боржоми и полюбуемся удивительной природой окружающих лесов. Ночевка в Тбилиси.
• День 7. Экскурсия по Тбилиси и прибытие до места отправления
Завтрак в отеле. После завтрака насладимся видом на Тбилиси, одну из старейших столиц Восточной Европы. Историческая часть города, сочетающаяся с современным стилем жизни, прекрасно представлена в старой части города. Прогуляемся по мощеным улочкам, посетим район серных бань, водопад, мост мира, улицу Шарден. Затем поездим в собор Святой Троицы (также известный как Самеба), одну из самых высоких церквей в мире. Пообедать можно во время экскурсии по городу с потрясающим видом на центр города. Для гостей может быть организован ужин в одном из местных ресторанов с традиционным фольклорным шоу и живыми выступлениями. (по запросу). Прибытие в аэропорт при отъезде.
Проживание в выбранном отеле с размещением в номерах категории "DBL"/"TWN", размещение по системе "BB".